Modulum Dining Table
The flawless beauty of geometry is showcased in the Modulum dining table, from the open circles in the tables base, to the curves of the top, to the straight lines on the bisecting planes. The table takes inspiration from midcentury modern styling. The look is relaxed and understated with clean lines, bright sophistication, and a fresh, effortless appeal.
Product Details
| Cubes | 43.62 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Kitted Skus | 315272, 315273 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 315272 Dining Table Top and 315273 Dining Table Base |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 270.6 |
| Total Shipping Weight | 270.6 |
| Website Material | Wood |
| Kit includes 315272 Modulum Dining Table Top and 315273 Modulum Dining Table Base | Yes |
| One 20″ leaf – table top shifts from round to oval when leaf is inserted | Yes |
| White oak engineered veneer table top and base in Sahara finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cross-shaped support panels on base with semi-circular opening where each panel intersects | Yes |
| Shape | Oval and Round |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 15 |
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sahara |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modulum Tall Drawer Chest
Modulum Sideboard
| Dimensions | 20 × 82 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Adobe and Sahara |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Modulum |
| Features | Storage |
Modulum Sleigh Bed California King
| Dimensions | 102.5 × 78 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sahara |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Panel Bed King
| Dimensions | 89.5 × 81.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Dresser
Modulum Nightstand
Modulum Desk
Modulum Buffet
| Dimensions | 21.13 × 75 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Adobe and Sahara |
| Style | Contemporary |
| Collection | Modulum |
| Features | Storage |
Modulum Side Chair
| Dimensions | 25.75 × 26.63 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sahara |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Dining Table
Modulum Panel Bed Queen
| Dimensions | 89.5 × 65.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Symmetry Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Marquez Rectangular Counter Height Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Natural Parota Round Table top
Rhett 96″ Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.