Archivist Three-Drawer Nightstand
With a world-traveled pedigree, the Archivist Three-Drawer Nightstand embraces both grand opulence and beloved, comfortable and simple forms. Accented by bronze-colored ring pulls and shaped block feet, the nightstand is crafted with Pecky Pecan Veneers with a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. Three drawers with a cord clip for electronics and a touch-dimmer touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCord clipTouch dimmer switchFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware including kick plates, tear-drop-shaped pendants and ring pulls with back-plates | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 127.87 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.82 |
| Image Role Data | {“5447_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”5447_90016_room”:[“Room Image 1″],”5447_90016_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_90016_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 105.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Bachelors Chest
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Archivist Lateral File
Archivist Bureau
Archivist Six-Drawer Chest
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Low Footboard
Archivist Executive Desk
Archivist Writing Desk
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Bedroom Archivist 5/0 – 6/6 Rails
Linea Nightstand
Foundations Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Balam 2 Drawer, Nightstand
Arlyn Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Tribeca Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.