Bellamy Nightstand
The Bellamy bachelor’s chest offers a unique material story, blending figured walnut veneers with acrylic and metal accents in a clean, modern design. A Bleached Walnut finish on the rustic veneers highlights the natural patterns in the wood grain. Acrylic end panels make the drawers appear to float, while exposed screws and bolts in a Tarnished Nickel finish add an industrial touch. Square acrylic and metal pulls accent the two drawers, tying together all the unexpected elements of this inventive piece.
Product Details
| Cubes | 19.26 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel and WDF – Bleached Walnut |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Bellamy Nightstand |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Qty On Hand | 36 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.0 |
| Total Shipping Weight | 167.0 |
| Website Material | Acrylic and Wood |
| Acrylic end panels | Yes |
| Bleached rustic figured walnut veneers in Bleached Walnut finish | Yes |
| Clear plastic pop-in bumpers serve as glides for floor protection | Yes |
| Exposed screws and bolts in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Website Finish Color | Light |
| Dimensions | 19 × 40 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bleached Walnut and Tarnished Nickel |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Teddy Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 104.25 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Nicolette Fabric Sofa
| Dimensions | 42 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Oldham Cocktail Table
| Dimensions | 30 × 54 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Grey and White Plaster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Trane Nightstand
| Dimensions | 20.06 × 38 × 29.76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Helena Fabric Bumper Ottoman Wood Foot
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Florence Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41.5 × 96.25 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon Cerused |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kendo Console Table
Throw Pillow (23″ x 14″)
| Dimensions | 23 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Luca Bench
Pascal Leather Chair Without Pillows
| Dimensions | 37 × 32 × 46.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Emery Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.