Retreat Pole Rattan Nightstand
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Nightstand is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the nightstand is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the nightstand is accented by soft pewter-colored round knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90216-80 |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Clearance | 3.375 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.375 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 5.875H |
| Drawer Handle Finish | Soft Pewter |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 30.5W x 14.5W |
| Width | 34.00 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_90216_89_room”:[“Room Image 1″],”6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_90216_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90216_99_straight_silo”:[“Silo |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Etagere
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat King Cane Panel Bed
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Stool
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan Dresser
Linea Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Linea Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Arlyn Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.