Sahara Bistro Table Top
Introducing Sahara, an organic modern collection designed to transform your space into a tranquil and neutral haven. Crafted from sustainably sourced, lightly distressed mango wood, this stunning minimalistic collection effortlessly blends style and sustainability, making it a perfect fit for any space.
Product Details
| Crafted of sustainable mango wood. | Yes |
|---|---|
| Multi-step lacquer caramel finish on lightly distressed wood. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Shape | Round |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Multi step lacquer brown finish |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 1.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sahara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sahara Square Cocktail Table
Sahara End Table
Sahara Sahara, Round Dining Table
Sahara 2 Drawer Sofa Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 18 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Sahara |
| Features | Storage |
Sahara Sofa Table
Sahara Sahara, Bistro Table
Sahara Wooden Chair
Sahara Round Table Top
Sahara Sahara, Rectangular Dining Table
Sahara Bistro Table Base
Sahara Dining Table Top
Sahara Wooden Chair
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.75 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sahara |
| Features | Fabric |
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90242
| Dimensions | 42 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Magnolia Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 47 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Marquez Bar
Perrine White Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Novus Lodge 2 Drawer Bar
Perrine Wood Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90236
| Dimensions | 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90246
| Dimensions | 36 × 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.