Magnolia Bar Cabinet
The Magnolia bar cabinet embodies a fusion of modern and bohemian styles, making it a standout piece in any space. Crafted from solid mango wood with a white-wash finish, its frame exudes a rustic yet refined charm. The touch-release doors reveal an intricately-patterned design crafted from contrasting bone and resin, adding an artistic flair. Supported by a textured solid iron base, the cabinet’s interior features a crisp white finish and offers a variety of storage options for your bar essentials. As mango and bone are natural materials, each piece boasts unique variations in color, texture, and finishing, ensuring that your cabinet is one-of-a-kind. Elevate your home bar with this stylish and functional statement piece, perfect for those who appreciate modern design and natural materials.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Wash with Wirebrush, Zinc Iron Base |
| Material | Wood, Bone, Metal, MDF |
| Style | Contemporary, Boho |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 210.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| The Magnolia Bar Cabinet features a contemporary deisign | Yes |
| Bone and resin inlay door fronts for a stylish design flair | Yes |
| Solid iron base for added durability | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 47 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lansing Tall Bar Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 79 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90242
Peninsula Ridge Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
| Features | Storage |
Petal Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Petal |
| Features | Storage |
Perrine White Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90246
Ventana Bar Cart
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Ventana |
| Features | Storage |
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90242
| Dimensions | 42 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Perrine Wood Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.