Melange Patrisha Bar Cabinet
Pretty and polished, the Patrisha Bar Cabinet is a lovely, uplifting focal point packed with storage function. The cabinet has two linen-wrapped, handpainted doors and two adjustable glass shelves behind the doors, along with a mirrored back panel and a puck light in top. Crafted of wood and linen and tempered glass, the cabinet has a red interior with a gold metal base and gold pendant pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two linen wrapped, handpainted doorsTwo adjustable glass shelves behind doorsMirrored back panelPuck light in topOne fixed, linen wrapped shelf attached to gold metal baseRed interiorFinish: Neutral linen wrap with red and green handpainting. Red interior | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 74.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 272.36 |
| Carton Width | 45.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Height | 70.50 |
| Material Description | Wood, Resin, Linen, Handpainting, Metal, Tempered Glass, Mirror, Light |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Width | 41.50 |
| Weight | 230.56 |
| Image Role Data | {“628_50027_65_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50027_65_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_50027_65_open_silo2″:[“Silo Image 3”,”Silo – Open 3/4 Angle |
| Weight | 230.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 41.5 × 70.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Burlesque Console Table
Melange Taj Console
Melange Lets Be Fronds Two Door Chest
Melange Lenny Woven End Table
Melange Bellis Accent Table
Living Room Melange Emile Credenza
Melange Four-Door Credenza
Melange Sorrell Five-Drawer Chest
Melange Zola Four-Door Credenza
Ravenna Console
Melange Raising Cane Etagere
Melange Barron Accent Table
Libations Locker
| Dimensions | 19 × 49 × 77 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobalt BlackBisque |
| Style | Industrial |
| Collection | Libations |
| Features | Storage |
Peninsula Ridge Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90242
Allamar Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Allamar |
| Features | Storage |
Perrine White Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Dalia PUB TABLES 50507-42/24+90236
| Dimensions | 36 × 41.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90247
Petal Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Petal |
| Features | Storage |
Ventana Bar Cart
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Ventana |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.