Melange Raising Cane Etagere
Bring a sophisticated, modern touch to your living room or home office with the Melange Raising Cane Etagere. This transitional piece combines a sleek stainless steel frame with five fixed wood-framed cane shelves, each featuring glass inserts. Perfect for showcasing books, decor, or artwork, the Etagere’s eclectic design combines steel, cane, and glass to offer a globally inspired aesthetic that fits seamlessly into any modern space.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 4th Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.75H |
| Carton Height | 97.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 172.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Clearance | 2.75 |
| Depth | 17.50 |
| Glass Insert Count | 5 |
| Glass Insert Dimensions | 35.51W x 15.04D x .1875TH |
| Glass Insert Weight Capacity | 50 lbs |
| Height | 85.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Steel, Glass, Cane with Wooden Frame |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 38.00 |
| Weight | 155 |
| Image Role Data | {“628_50736_15_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80560_15_80561_15_50736_15_room”:[“Room Image 1″],”628_50736_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50736_15_silo1″:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Lets Be Fronds Two Door Chest
Melange Four-Door Credenza
Melange Mazarine Credenza
Melange Taj Console
Melange Neville Credenza
Melange Savion Chest
Melange Selleck Writing Desk
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Liberty Entertainment Console
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Melange Swaley Four Door Credenza
Carter Etagere
Harvest Etagere
Alden Etagere
Declan Etagere
Radcliff Etagere
Stellar Etagere
Sawyer 36″bookshelf
Sterling Bookcase
Apollo Etagere
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Sandy Shores Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.