Adrienne Bookcase
The Adrienne Etagere is a blend of modern design meeting a warm, moody color palette. The iron frame, finished in antique brass, supports five open shelves. The solid mango shelves are adorned with v-grooves for a charming planked effect. The open shelving adds an airy lightness to the modern style of the Etagere.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Dark Brown/Natural Mango |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Collection | Adrienne |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Shipping Weight | 81.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a warm, moody color palette | Yes |
| Antique brass finish on the iron frame adds a touch of timeless elegance | Yes |
| Five solid mango shelves with a v-grooves planked style | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Adrienne collection | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 72 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Adrienne |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Adrienne Coffee Table
Adrienne Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 54 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Adrienne End Table
Adrienne Four Door Cabinet
Ashton Etagere
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Stellar Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Vista Etagere
Eastline Etagere
Harvest Etagere
Hollywood 72″ Bookshelf
Declan Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.