Melange Noelle Credenza
Serene and stylish, the Noelle Credenza sets a relaxing and refined tone for any space. The wood credenza has a cream finish with dramatic gold round pulls and base and a white marble top. Accommodating up to an 80-inch TV, the six doors with soft close hinges have one adjustable shelf behind the left and right pairs of doors and two adjustable ventilated wood shelves behind the center set of doors. Ventilated back panel and one 3—plug outlet.
Product Details
| Six doors with soft close hingesOne adjustable wood shelf behind left and right pairs of doorsTwo adjustable ventilated wood shelves behind center set of doorsVentilated back panelOne three-plug outletInterior is finished to match the exteriorMarble topFi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 411.80 |
| Carton Width | 99.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Engineered Veneers, Metal and Volakas White Marble |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 96.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 346.2 |
| Image Role Data | {“638_55021_WH_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_55021_WH_room”:[“Room Image 1″],”638_55021_WH_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_55021_WH_top”:[“Top Silo Imag |
| Weight | 346.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 96 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Brynlee Side Chair
Melange Graffitio Credenza
Melange Zola Four-Door Credenza
Melange Grove Round End Table
Melange Thunber Sofa Console
Melange Silverfrost Cocktail Table
Diamante Console
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Melange Raising Cane Etagere
Melange Terra Credenza
Melange Snaked Console Table
Melange Presidio Console Table
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Fynn Display Cabinet
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Cornelia Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Tempo Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Fynn Blonde Display Cabinet
Rune Entertainment Credenza
Penrose Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.