Fynn Blonde Display Cabinet
The Fynn Blonde Oak Display Cabinet elegantly blends modern and traditional designs, crafted entirely in a warm blonde oak finish. Made from solid wood and flat cut oak veneers, this cabinet exudes a uniform and inviting appearance. It features two large arched doors on the top, opening to reveal three adjustable shelves, perfect for custom displays. Below, a single adjustable shelf equipped with antique nickel-finished bar pulls adds both functionality and a stylish touch to the piece. This all-blonde oak finish enhances its versatility, making it an ideal choice for various home decors.
Product Details
| Color/Finish | Tan |
|---|---|
| Color Details | Warm Blonde Oak |
| Material | Wood, Glass |
| Style | Modern, Traditional |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Shipping Weight | 273.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern traditional design with a blonde oak finish | Yes |
| Three adjustable shelves for display | Yes |
| Natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Fynn collection | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Fynn Display Cabinet
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Penrose Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Menton Entertainment Credenza
Stratum Entertainment Credenza
Alvarez Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Kintore Entertainment Credenza
Sereno Entertainment Credenza
Monolith Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.