Melange Presidio Console Table
Description
Description
Exuding a global panache with a gold powder finish over a geometric silhouette, the Presido Console Table welcomes you home day after day. Crafted of Walnut Veneers, the Presido has one shelf.
Product Details
| Carton Height | 36.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.25 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 70.25 |
| Depth | 14.25 |
| Distressing | No |
| Height | 32.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers, Resin and Gold Powder |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 66.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 129.8 |
| Image Role Data | {“638_85219abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85219silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85219top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 129.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 66.25 × 32.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Joannie Two Door Chest
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Graffitio Credenza
Melange Mackenna Two Door Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Ravenna Console
Melange Emma Console Table
Melange Korena Accent Table
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Contours Cocktail Table
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Latola Solid Wood Console
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Catalina Console Table
7781 Blackburn Console
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Jackson Console Table
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Richmond Console Table
Perrine White Console Table
Michael Alan Showroom
Darsa Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.