Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Experience the calming delight of gazing at a goldfish pond daily in your living space with the Koi Cocktail Table featuring tempered glass that has been reverse-hand painted with gold-colored Koi fish. Crafted of wood and glass with a metal frame finished in gold leaf.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 24.75 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 149.00 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 32.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 50 |
| Glass Insert Dimensions | 51.875W x 27.75D x .625TH |
| Height | 19.00 |
| Material Description | Wood, Glass, Handpainting, Gold Leaf and Metal |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Clearance | 18 |
| Width | 52.00 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“628_80015_85632_647_room”:[“Room Image 1″],”628_80015_647_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80015_647_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_80015_647_top”:[“T |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Melange Julip Accent Chest
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Ravenna Console
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Melange Selleck Writing Desk
Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Liberty Entertainment Console
Living Room Melange Dancer Credenza
Chicago Coffee Table
Carson Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dakota Round Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Stowe Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.