Melange Corinth Four Door Entertainment Console
A soft modern silhouette with classical inspiration, the Corinth Entertainment Console has a white plaster finish with light blue interior, bracket feet and a dimensional front with columns used to open the doors. Behind the left and right doors are two adjustable shelves, and one drawer behind the pair of center doors. The top of the drawer creates a fixed shelf. Accommodating up to a 75-inch TV, the console has a ventilated back panel and a power supply.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 38.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 112.00 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Painted Wood and Resin |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 79.25 |
| Weight | 106 |
| Image Role Data | {“628_55015_02_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55015_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55015_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55015_02_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 79.25 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Thunber Sofa Console
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Terra Credenza
Melange Graffitio Credenza
Melange Rosella Console
Melange Barron Accent Table
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Melange Patrisha Bar Cabinet
Matisette Chest
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Sereno Entertainment Credenza
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Menton Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Fynn Display Cabinet
Rune Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Antibes Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.