Melange Korena Square Cocktail Table
Description
Description
With a chic chunky shape and four paned stone-like panels on the top, the Korena Cocktail Table has a casual organic look with a serene gray finish over Elm Veneers and resin.
Product Details
| Carton Height | 22.25 |
|---|---|
| Carton Length | 60.00 |
| Carton Weight | 225.00 |
| Carton Width | 60.00 |
| Depth | 56.00 |
| Distressing | No |
| Height | 17.00 |
| Material Description | Elm Veneers and Resin |
| Style | Casual |
| Width | 56.00 |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“628_80450_451_95_628_85106_96_room”:[“Room Image 1″],”628_80451_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80451_95_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_80451_95_t |
Additional information
Additional information
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 56 × 17 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
628-80451-95
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Edmun Sofa Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Amberly Credenza
Living Room Melange Funda Accent Table
Melange Koren Credenza
Brynlee 42 inch Table
Melange Nolita Two Door Cabinet
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Mazarine Credenza
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zurich Coffee Table
Stowe Coffee Table
Michael Alan Showroom
Darlington Cocktail Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.