Melange Keenan Five Door Credenza
An unexpected eclectic blending of texture, form and function with an understated and timeless beauty, the Mélange Keenan Five-Door Credenza combines a weave-like tactile surface with a shaped silver metal base and distressed metal hardware in an oversized rectangle shape. There’s one drawer behind the pair of left doors, creating one shelf, and one drawer behind the pair of right doors, creating one shelf, and two adjustable shelves behind the center door. Crafted of Oak Veneers, resin and metal, there’s a ventilated back panel and wire management holes in the back panel.
Product Details
| Five doorsOne drawer behind pair of left doors creates one shelfOne drawer behind pair of right doors creates one shelfTwo adjustable shelves behind center doorVentilated back panelWire management holes in back panelMetal baseFinish: Dark wood finish with | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 331.00 |
| Carton Width | 94.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 90.00 |
| Weight | 300 |
| Image Role Data | {“628_85106_96_room”:[“Room Image 1″],”628_85106_96_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85106_96_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85106_96_top”:[“Top Silo |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 90 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Melange Edmun Side Table
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Saber Cocktail Table
Melange Arbor Credenza
Melange Dylian Coffee Table
Melange Audra Round Accent Table
Melange Rosella Console
Melange Corrina Martini Table
Melange Kanchan Sofa Console
Kali Iron Four Door Cabinet
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Caspar Iron Four Door Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Oslo Pantry Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.