Cornelia Entertainment Credenza
A subtle glamour is revealed in the brushed stainless steel diamond pattern overlay on the Cornelia entertainment credenza’s three doors. The gleam of the metal is a perfect complement to the simple lines of the wood case, featured in the Nebbia finish. Each door has one round knob pull in the Glazed Stainless Steel finish. There are two adjustable shelves behind the outer doors and one large drawer behind the center doors.
Product Details
| Cubes | 44.79 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 331 Glazed Stainless Steel and WDF – 331 Nebbia |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Cornelia Entertainment Credenza |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 299.2 |
| Total Shipping Weight | 299.2 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Ash wood in Nebbia finish with metal accents in Brushed Stainless Steel finish and door pulls in Glazed Stainless Steel finish | Yes |
| Anti-tip Kit | Yes |
| One large drawer, vents and covered grommet holes behind center doors | Yes |
| Two adjustable shelves, vents and covered grommet holes behind outer doors | Yes |
| Four pull-to-open, soft-close doors with diamond pattern metal overlay | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 20 and DC 19 |
| Dimensions | 19.75 × 82 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia and Glazed Stainless Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Cornelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cornelia Nightstand
Cornelia Tall Drawer Chest
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Buffet
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Side Table
Cornelia Console Table
Cornelia Buffet
Cornelia Nightstand
Cornelia Arm Chair
| Dimensions | 27.69 × 23.75 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo Traditional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Alvarez Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Antibes Entertainment Credenza
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Linea Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Tempo Entertainment Credenza
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Arcadia Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.