Cornelia Nightstand
The cast metal drawer front of the Cornelia nightstand features a raised acanthus leaf pattern inspired by Florentine metalwork. Elegant tapered legs and a lower shelf are finished in Nebbia. The design also includes two-port USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 17.43 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 331 Glazed Stainless Steel and WDF – 331 Nebbia |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Cornelia Nightstand |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 99.0 |
| Total Shipping Weight | 99.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Ash wood in Nebbia finish with metal accents in Glazed Stainless Steel finish | Yes |
| Open bottom with fixed shelf | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit on back | Yes |
| One push-to-open drawer has front of raised acanthus leaf metal frieze | Yes |
| Qty On Hand | 95 and DC 63 |
| Dimensions | 19 × 32.75 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia and Glazed Stainless Steel |
| Style | Neo-Traditional |
| Collection | Cornelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cornelia Entertainment Credenza
Cornelia Panel Bed Queen
| Dimensions | 86.5 × 68 × 64.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo-Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Side Table
Cornelia Console Table
Cornelia Arm Chair
| Dimensions | 26.5 × 25 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo Traditional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Accent Table
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Buffet
Cornelia Side Chair
| Dimensions | 26.5 × 21 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Transitional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Modern Wilshire Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Linea Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Arlyn Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.