Gene 30-inch Swivel Bar Stool
A contemporary stool that is ultra comfortable is a valuable find and Gene checks off both boxes. A Khaki faux-leather cover is upholstered on the seat and back for an incredibly soft seat hat swivels 360 degree for a stool you won’t want to leave. The half back offers lower back support and a low profile look that adds to the modern presentation of the stool. The 30-inch seat height fits counters 42 inches high perfectly.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Heavy duty cold-rolled steel frame provides a strong frame with a 300 lb. weight capacity that is light enough to move easily | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel mechanism provides greater mobility, reduces strain on the body, and adds an element of playfulness to your decor. | Yes |
| Powder-coated metal finish is hard, durable and long-lasting with resistance to chipping, scratching, and fading | Yes |
| Fully welded metal frame with only a little assembly required. Just unbox the chair and attach the base to the top to set-up your space! | Yes |
| Nylon floor protectors help prevent mars or scratches to floors | Yes |
| Metal footrest provides added comfort and support while seated | Yes |
| 30″ seat height Counter Stool fits 42″ high counters easily | Yes |
| Gray leatherette cover replicates the look and feel of real leather with a more easy-care fabric | Yes |
| Product Size | x x in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gene |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.