Harper STOOLS 44543-26WE/1B25JTF4
Description
Description
Get comfortable in the Harper stool! It is so nice to feel cozy and relaxed when you’re enveloped in its backrest. You could stay there for hours. It is the perfect item for modern spaces.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper CHAIRS 34543-WE/1B25JTF4
Harper CHAIRS 34543-WE/1B69JTF4
Harper CHAIRS 34543-WE/1B25JUF4
Harper CHAIRS 34543-WE/1B69JUF4
Harper STOOLS 44543-26WE/1B69JUF4
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper STOOLS 44543-30WE/1B25JTF4
| Dimensions | 24.5 × 21.125 × 45.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper STOOLS 44543-26WE/1B25JUF4
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Michael Alan Showroom
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
MichaelAlan
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.