Harper CHAIRS 34543-WE/1B25JTF4
The chic and classic look of the Harper chair is at its best in a contemporary space. It combines aesthetics and functionality. With its enveloping backrest and comfortable seat, you’ll want to spend long hours around the dining table.
Product Details
| Included: 1 chair and hardware | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 24.75 × 21.125 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper CHAIRS 34543-WE/1B69JUF4
Harper CHAIRS 34543-WE/1B25JUF4
Harper STOOLS 44543-26WE/1B69JUF4
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper STOOLS 44543-26WE/1B25JTF4
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper STOOLS 44543-30WE/1B25JTF4
| Dimensions | 24.5 × 21.125 × 45.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper STOOLS 44543-26WE/1B25JUF4
| Dimensions | 23.75 × 21.125 × 41.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Swivel |
Harper CHAIRS 34543-WE/1B69JTF4
Tribeca Dining Chair
Cole Dining Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Parota Wooden Chair
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.