Keeley Fabric Bar Stool
Curved legs available in three wire-brushed finishes and a fully upholstered back and seat define the elegant Keeley bar stool. Nailhead trim under the seat and along the arms add to the chic, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 36 in and 91.44 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 28.28 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 47.25 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Bar Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 30 in and 76.2 cm |
| Seat Width | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 49.0 |
| Total Shipping Weight | 49.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Wire-brushed exposed wood legs and stretchers | Yes |
| No welt option – cannot add welt in lieu of nailhead | Yes |
| Powder-coated Black finish on Steel kick plate on front stretcher | Yes |
| Upholstered inside and outside back and arm and seat | Yes |
| Nailhead trim around seat and outside of frame | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 27.25 in (69.22 cm) |
| Height | 47.25 in (120.02 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Dimensions | 27.25 × 24 × 47.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Keeley Fabric Bar Stool
| Dimensions | 27.25 × 24 × 47.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Hyde Fabric Counter Stool
| Dimensions | 23.38 × 18.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Moore Fabric Bar Stool
| Dimensions | 23 × 20.63 × 47 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Giles Fabric Bar Stool
| Dimensions | 22.19 × 20.19 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Keeley Fabric Counter Stool
| Dimensions | 27.25 × 24 × 41.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Hirsch Fabric Counter Stool
Harding Dining Table
Keeley Fabric Counter Stool
| Dimensions | 27.25 × 24 × 41.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Giles Fabric Counter Stool
| Dimensions | 22.25 × 20.19 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Kemp Fabric Bar Stool
| Dimensions | 22.81 × 23.25 × 42.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.