Modern Mood Counter Stool
Cozy chic meets sleek sophistication with the Modern Mood Counter Stool in a backless design. The tactile and textural Boucle fabric in Inverness Natural on the U-shaped upholstered seat contrasts with a brushed metal base, stretcher and foot rail in a warm pewter finish. Fully upholstered seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 29.00 |
| Carton Width | 21.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.75 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Inverness Natural; Fabric Contents: 83% Polyester, 17% Acrylic; Fabric Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 26.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Fabric and Iron |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-INVERNESS-NAT-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Cushion Thickness | 4 |
| Seat Depth | 17.75 |
| Seat Height | 26.25 |
| Seat Width | 18.75 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Teardrop Swatch | HF-INVERNESS-NAT-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 18.75 |
| Finish Filter | Silvers |
| Weight | 13.5 |
| Image Role Data | {“6850_75202_907_80_350_95_room”:[“Room Image 1″],”6850_75350_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75350_95_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6850_75350_95_ |
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 18.75 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Mood Bachelors Chest
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Bed Bench
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Round Accent Table
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Round Cocktail Table
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.