Somerset Wood Trestle Dining Table Top SU
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 96″x40″x29.75″ with one center removable ext. leaf (20″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | wood base. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs. |
Additional information
Additional information
| Weight | 119.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 3.25 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut and Omari Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5684-21T
Category: Uncategorized
Tags: Brown, Butternut and Omari Natural Fabric, Dining Table Tops, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somerset D5684-12 Sideboard
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-05 Open Buffet
Somerset Wood Trestle Dining Table Base KD
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset D5684-04 Buffet Curio
| Weight | 210.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 71.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.