Somerset D5684-12 Sideboard
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 64″W x 18″D x 35.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 45.72cm D x 90.81cm H |
| Construction & Features | 6mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj.removable reversible wine storage shelf behind the left 2 doors |
| Construction & Features | 1 drawer and 1 adj.wood shelf behind the 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
Additional information
Additional information
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5684-12
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Butternut, Omari Natural Performance Fabric, Dining Storage, Magnussen Home, Storage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somerset D5684-05 Open Buffet
Somerset Wood Trestle Dining Table Top SU
Somerset D5684-04 Buffet Curio
| Weight | 210.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 71.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset Wood Trestle Dining Table Base KD
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Finnley Four-Door Sideboard
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Jarvis Server
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.