Somerset D5684-05 Open Buffet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 54″W x 18″D x 33.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 45.72cm D x 85.72cm H |
| Construction & Features | 6mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 1 fixed middle wood shelf |
| Construction & Features | 2 bottom drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 33.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5684-05
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Butternut, Omari Natural Performance Fabric, Dining Storage, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somerset Wood Trestle Dining Table Top SU
Somerset D5684-22 Round Dining Table
Somerset D5684-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Somerset D5684-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back(2/ctn)
Somerset D5684-21 Trestle Dining Table
Somerset D5684-12 Sideboard
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Somerset Wood Trestle Dining Table Base KD
Somerset D5684-04 Buffet Curio
| Weight | 210.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 71.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Caspar Iron Four Door Cabinet
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Albion Sideboard
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.