Rylie 24″ Counter Captains Chair, Black Finish With Sand Vegan Leather
The Rylie 24-inch Counter Captain’s Chair, blending mid-century modern charm with modern functionality, features a 180-degree swivel for versatile movement. Its sleek black frame contrasts with sand-colored vegan leather upholstery, highlighted by nailhead trim. The chair’s mid-century modern canted legs ensure stability and add a dynamic visual element. An arched metal footrest provides comfortable foot support and enhances structural integrity. Ideal for a 36-inch high kitchen counter, this chair can also complement the Rylie counter dining and game set, adding style and comfort to your decor.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Crafted from poplar solids, engineered woods, foam and vegan leather | Yes |
|---|---|
| 180-degree swivel mechanism provides greater mobility, reduces strain on the body, and adds an element of playfulness to your decor. | Yes |
| Plastic glides keep the chair from scratching floor | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| The sand colored vegan leather counter chair, accented with copper nailhead trim, offers a sophisticated look with the soft touch and durability of leather, yet is easy to maintain and resistant to wear and tear | Yes |
| The Counter Stool’s 24-inch high seat effortlessly complements 36-inch high counters, ensuring an ideal seating experience. | Yes |
| Metal front and side stretchers provide sturdy support and stability for the 24″ seat height counter stool while providing a comfortable place to rest your feet | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step glossy black finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Fabric Content: in 69% polyurethane, 28% polyester and 3% viscose | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 25.5 x 27.25 x 36 in |
| Dimensions | 27.25 × 25.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Rylie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rylie 24″ Counter Captains Chair, Natural Finish With Camel Vegan Leather
Rylie Folding Game Table Top, Caramel Finish With Camel Vegan Leather
Rylie 6-piece Counter Game Dining Set, Natural Finish
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Rylie |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Storage, Swivel |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.