Surfrider Barrel Back Swivel Counter Stool
Create a calming resort-inspired retreat in your home with the laid-back, 35-inch high Surfrider Barrel Back Counter Stool. The appealing lattice design of the cane seat back combines with a loose back pillow and an upholstered seat covered in the Zuri Cream performance fabric to invite you to linger and relax. The legs, arms and footrest are finished in the light natural Driftwood finish, and the footrest has a Copper sheet for durability and an extra design detail.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6015-75350-89 |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 52.10 |
| Carton Width | 26.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Zuri Cream (Performance); 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 35.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric, Rattan, Nailheads and Copper Sheet |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-ZURI-CREAM-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Depth | 20.375 |
| Seat Height | 24.25 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 35.4 |
| Image Role Data | {“6015_75350_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_75350_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 35.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 23 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Surfrider Woven Back Arm Chair
Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Surfrider Drum Table
Surfrider King Panel Bed
Surfrider Writing Desk
Surfrider Wardrobe
Surfrider Queen Panel Bed
Surfrider Floor Mirror
Sundance Barrel Back Swivel Counter Stool
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider Bed Bench
Surfrider Entertainment Pier
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.