Surfrider Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Inspired by the laid-back California coast, the Surfrider Dining Table combines a Solid Wood-edge top crafted of Pecan Veneers with an airy double base. Finished in the light natural Driftwood finish, the table offers two 18-inch leaves, extending the table to 118 inches, accommodating 2 arm chairs and 6 side chairs with the leaf included.
Product Details
| Two 18-inch leavesLeaves extend table to 118-inches longAccommodates 2 arm chairs and 6 side chairs without leaves, accommodates 2 arm chairs and 6 side chairs with one leaf and accommodates 2 arm chairs and 8 side chairs with both leaves in placeFinish: | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Pecan Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Driftwood: a light, natural finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 18 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 82 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Surfrider Entertainment Console
Surfrider Floor Mirror
Surfrider Display Cabinet
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider King Rattan Bed
Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Surfrider King Panel Bed
Surfrider Bachelors Chest
Surfrider Drum Table
Surfrider California King Panel Bed
Surfrider 48in Rattan Round Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Dining Table
Taos Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Sunset D5783-42 Counter Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.