Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Gather and relax with up to six people around this 60-inch round rattan table inspired by the laid-back California coast. A marvel of craftsmanship, the Surfrider table combines natural materials of cane, rope and Pecan Veneers with a solid wood edge top and hand-tied jute rope on the table base. Epitomizing the lifestyle of a casual beach-town community, this table includes the base and top and features the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching.
Product Details
| Primary Materials | Cane, Resin, Rope, Pecan Veneers with Solid-Wood Edge Top |
|---|---|
| Includes table base and topHand tied jute rope on table baseWill accommodate up to 6 of the coordinating side chairsFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling | Yes |
| Finish | Driftwood: a light, natural finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Surfrider Floor Mirror
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Surfrider Queen Panel Bed
Surfrider California King Panel Bed
Surfrider Carved Back Arm Chair
Surfrider Woven Back Arm Chair
Surfrider Buffet
Surfrider Queen Rattan Bed
Surfrider Chairside Chest
Surfrider Entertainment Console
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Draper Dining Table
Gavin Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Natural Parota Round Table top
Marquez Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.