Surfrider Carved Back Arm Chair
Inspired by the laid-back California coast, the Surfrider Arm Chair has a graceful and welcoming silhouette featuring a seat and back covered in the Zuri Cream performance fabric for carefree maintenance and accented by intricate nailheads. Along with its shapely wood trim arms, legs and seat base, the chair back is carved with a reeded diamond motif and finished in the light natural Driftwood finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Carton Height | 55.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 25.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Zuri Cream (Performance); 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric, Foam, Resin and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-ZURI-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 19 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 25.3 |
| Image Role Data | {“6015_75207_401_411_50004_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_75217_401_411_80_room”:[“Room Image 2″],”6015_75217_401_411_906_80_room”:[“Room Image 3″],”6015_75401_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 25.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 22.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Surfrider Writing Desk
Surfrider Bed Bench
Surfrider Queen Rattan Bed
Surfrider Barrel Back Swivel Counter Stool
Surfrider Floor Mirror
Surfrider Bar Cabinet
Surfrider California King Panel Bed
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider Nine-Drawer Dresser
Surfrider Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Surfrider Etagere
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.