Charleston B5611-20WH Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 39 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Harbor Gray, White Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Charleston B5611 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston B5611-40GY Landscape Mirror
Charleston B5611-75GY Complete Cal.King Panel Storage Bed
Charleston B5611-20GY40GY Drawer Dresser_Grey with Landscape Mirror_Grey
Charleston B5611-20GY Drawer Dresser
Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
Charleston Wood Queen Panel Bed Footboard – White SU
Charleston Wood Cal.King Panel Bed Rails – Grey SU
Charleston B5611-20WH40WH Drawer Dresser_White with Landscape Mirror_White
Charleston B5611-01GY Drawer Nightstand
Charleston B5611-55GY Complete Queen Panel Storage Bed
Charleston B5611-74GY Complete Cal.King Panel Bed
Charleston Wood Cal.King Panel Bed Rails – White SU
Foundations Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Antique 6 Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Tribeca Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.