Charleston B5611-13WH Door Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 44″W x 19″D x 44″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 48.26cm D x 111.76cm H |
| Construction & Features | 1 left wood door |
| Construction & Features | 3 adj. wood shelves behind the door |
| Construction & Features | 4 right drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 44 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Harbor Gray, White Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Charleston B5611 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston B5611-20WH Drawer Dresser
Charleston Wood King Panel Bed Headboard – White KD
Charleston B5611-40WH Landscape Mirror
Charleston Wood Queen Panel Bed Footboard – Grey SU
Charleston B5611-10WH Drawer Chest
Charleston B5611-64GY Complete King Panel Bed
Charleston Wood King Panel Bed Storage Footboard – White SU
Charleston Wood Queen Panel Bed Headboard – Grey KD
Charleston Wood Queen/ King Panel Bed Rails – Grey SU
Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
Charleston Wood Cal.King Panel Bed Rails – White SU
Charleston B5611-55GY Complete Queen Panel Storage Bed
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Modulum Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Eastman Drawer Chest
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Tribeca Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.