Antibes Arm Chair
A shapely form with slipcovered style offers a casual yet elegant look on the Antibes arm chair. The back sweeps to the floor with a gentle curve while also embracing the seat with sloping arms. Hidden casters allow the chair to smoothly move into place for a comfortably chic seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4.0 |
|---|---|
| Cubes | 14.16 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.75 |
| Overall Product Width | 25.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Antibes Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 49.5 |
| Total Shipping Weight | 49.5 |
| Website Material | Fabric |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Fully upholstered with curved back and sloping arms | Yes |
| Heavy duty, non-marring casters | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Qty On Hand | 14 |
| Dimensions | 26 × 25.75 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Antibes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antibes Cocktail Table
Antibes Dining Table
Antibes Dining Table
Antibes Buffet
Antibes Mirror
Antibes Nightstand
Antibes Side Chair
Antibes Panel Bed Queen
Antibes Tall Drawer Chest
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Cole Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.