Archivist Ladderback Side Chair
Add a French flair and a comfortable Aubergine Linen upholstered seat to the classic and beloved ladderback chair silhouette, and you’ve got the Archivist Ladderback Side Chair. The soft brown finish over rustic Pecky Pecan Veneers on the back, legs and stretchers exudes authenticity and warmth.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 17.00 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 26.90 |
| Carton Width | 42.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aubergine Linen; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 40.25 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aubergine-Lin-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 18.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 20.62 |
| Image Role Data | {“5447_75206_toffee_400_710_908_room”:[“Room Image 1″],”5447_75710_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_75710_silo_back”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”Aubergine_Linen |
| Weight | 20.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Archivist Bookcase
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Bedroom Archivist 5/0 – 6/6 Rails
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Low Footboard
Archivist Bureau
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Archivist Sideboard
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.