Archivist Upholstered Arm Chair
With a world-traveled pedigree, designer details and exquisite comfort come together in the Archivist Arm Chair to create a versatile chair of inviting elegance. From the roll-top back to the shaped goose-neck arms to the carved legs to the upholstered tack trim around the seat and back, the Archivist Arm Chair will welcome guests to linger around the table or in the family room as an extra seating option. The soft casual finish over rustic Pecky Pecan veneers contrasts beautifully with the neutral colored Aubergine Linen fabric on the seat and back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Arm Height | 25.5 |
| Carton Height | 20.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 30.85 |
| Carton Width | 41.75 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aubergine Linen; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 39.75 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aubergine-Lin-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 18.5 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 25.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 25.35 |
| Image Role Data | {“5447_75203_400_410_908_room”:[“Room Image 1″],”5447_75206_toffee_400_710_908_room”:[“Room Image 2″],”5447_75203_85003A_TOFFEE_400_410_room”:[“Room Image 3″],”5447_75400_silo”:[“Silo Image 1 |
| Weight | 25.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25.5 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Archivist 5/0 Sleigh Headboard
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Low Footboard
Archivist Bachelors Chest
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Sideboard
Archivist Upholstered Side Chair
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Bookcase
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Archivist Writing Desk
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.