Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
The Athens dining chairs are the perfect accent to the Athens collection’s regal gravitas. A stately, noble silhouette, these chairs fit perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, and upholstered in durable performance fabric, the Athens chairs are guaranteed to bring everlasting quality. Sure to be the standout at your next dinner party, these chairs are sold in sets of two. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Chairs |
| Carton Volume | 11.743 |
| Carton Weight | 50.000 lb |
| Product Weight | 50 lb |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Athens King Panel Storage Bed
| Dimensions | 86 × 82 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Queen Panel Storage Bed
| Dimensions | 86 × 66 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Dresser
| Dimensions | 20 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Open Nightstand
| Dimensions | 18 × 27 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 38 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Queen Panel Bed
| Dimensions | 86 × 66 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.