Athens Round Dining Table
The Athens dining table makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. This table can comfortably accommodate six guests and is sure to be the standout at your next dinner party. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 217.000 lb |
| Product Weight | 217 lb |
| Carton Volume | 19.010 |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Athens King Panel Storage Bed
| Dimensions | 86 × 82 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Open Nightstand
| Dimensions | 18 × 27 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens King Upholstered Storage Bed
Athens Queen Panel Bed
| Dimensions | 86 × 66 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Queen Panel Storage Bed
| Dimensions | 86 × 66 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Dresser
| Dimensions | 20 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Rectangular Counter Height Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Symmetry Dining Table
Natural Parota Round Table top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.