Aubrey Parsons Chair, Black Finish
The Aubrey Parsons Chair: offers an elegant addition to the Aubrey collection that effortlessly elevates any room’s ambiance. Crafted with an eggshell cover made from 100% polyester, this chair offers a perfect blend of comfort and style. Featuring a plush removable cushioned seat, it provides unparalleled comfort for extended seating. The black finish with wire brush distressing adds a touch of rustic elegance to any space in a contrasting black and white color scheme. Whether for dining, as an office chair, or as a stylish accent piece in a living room, the Aubrey Parsons Chair is versatile and sure to brighten any room. Experience the perfect fusion of comfort and sophistication with Aubrey.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Expertly crafted of Asian hardwood solids, 1.1 density foam and 100% polyester cover | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Plastic glides keep the chair from scratching floor | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional, longevity, and superior furniture integrity | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Upholstered seat and back offer enhanced comfort, luxury, and a tailored look for dining, work or play | Yes |
| Elegant side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| The upholstered removable seat is built with 1.1 density foam to offer comfortable seating for the family that is easy to clean, with a versatile design that fits seamlessly into any space, enhancing both comfort and functionality. | Yes |
| The chair’s 100% polyester eggshell fabric cover provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step black finish that highlights the natural grain and knots of the wood. Wire-brushed distressing adds depth and character to the chair, making it a truly unique and stylish addition to any space. | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 23.5 x 23.75 x 38.25 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.5 × 38.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Aubrey Side Chair, Gray Vegan Leather With Driftwood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21 × 35.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Aubrey |
| Features | Leather |
Aubrey Side Chair, Camel Vegan Leather With Black Wood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21 × 35.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Camel |
| Style | Rustic |
| Collection | Aubrey |
| Features | Leather |
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set, Driftwood
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Fabric |
Aubrey 54″ Round Dining Table, Driftwood With Black Stretchers
Aubrey, End Table, Driftwood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey Server, Black
| Weight | 2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Craftsman/Mission |
| Collection | Aubrey |
| Features | Leather |
Aubrey Waxed Driftwood 7-piece 78-96″ Dining Set
Aubrey 24″ Counter Chair, Gray Vegan Leather With Driftwood Finish
Parota Wooden Chair
Cole Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Duarte Solid Wood Bench
Marquez 24″ Wooden Bench
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.