Avaline Raen Side Chair
The Raen Side Chair is a captivating blend of modern design and classic comfort. Its fully upholstered body, paired with slender wooden legs, creates a striking silhouette. The distinctive T-shaped back adds a touch of sophistication, making this chair a timeless piece for any dining room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric: Monique Linen | Yes |
|---|---|
| Skylark finish | Yes |
| Ships two per carton | Yes |
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Carmen Chest
| Dimensions | 19 × 40 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Bunching Stool
| Dimensions | 16 × 16 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Side Table
Avaline Selkie Cocktail Table
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Volpi Dining Table
Avaline Raen Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Owen Storage Bed Queen
Avaline Carmen Cocktail Table
Avaline Kendall Panel Bed King
| Dimensions | 86 × 84 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Owen Storage Bed King
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tribeca Dining Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.