Avaline Carmen Dresser
The Carmen Dresser, a timeless piece, offers ample storage with six spacious drawers. The top two drawers, lined with gray felt, provide a secure home for delicate jewelry. Its versatile White Oak finish seamlessly integrates into various interior styles, from classic to modern.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| White Oak finish | Yes |
|---|---|
| 6 Drawers | Yes |
| Removable Gray felt-lined jewelry trays in top Left and Right drawers | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Kendall Panel Bed Queen
| Dimensions | 86 × 70 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Dining Table
Avaline Walsh Upholstered Dining Chair
| Dimensions | 25 × 25 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Bunching Stool
| Dimensions | 16 × 16 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Jordan Side Table
Avaline Rollier Spot Table Small
Avaline Carmen Round Table
Avaline Lowry Console
Avaline Selkie Cocktail Table
Avaline Carmen Side Table
Avaline Carmen Two Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 34 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Marshall Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Lowe Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Tribeca Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.