Avaline Farris Chair – Special Order
Refined yet inviting, the Farris Chair is an elegant seating solution that brings both comfort and contemporary style to your home. Its thoughtfully sculpted silhouette and plush cushioning create a welcoming seat that encourages relaxation, while the tailored upholstery and clean lines lend a timeless sophistication that complements a range of interiors.
Product Details
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
|---|---|
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
| Dimensions | 35 × 34 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Avaline |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Scribe Cabinet
| Dimensions | 18 × 46 × 86 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Credenza
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Contemporary |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Cocktail Table
Avaline Carmen Side Table
Avaline Jordan Cocktail Table
Avaline Kendall Panel Bed King
| Dimensions | 86 × 84 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Spot Table
Avaline Kendall Panel Bed Queen
| Dimensions | 86 × 70 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Chest
| Dimensions | 19 × 40 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Side Table
Avaline Kendall Panel Bed King
| Dimensions | 86 × 84 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Nightstand
| Dimensions | 18 × 32 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Daisy Swivel Glider Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.