Avaline Walsh Upholstered Dining Chair
The Walsh Upholstered Dining Chair is a bold statement piece that redefines modern seating. Its sculptural silhouette, upholstered in luxurious fabric, adds a touch of drama and sophistication to any dining space. This eye-catching chair is a true design statement, elevating the aesthetic of any room. With Casters.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric: Monique Linen | Yes |
|---|---|
| Castered | Yes |
| Dimensions | 25 × 25 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Carmen Cocktail Table
Avaline Carmen Side Table
Avaline Scribe Cabinet
| Dimensions | 18 × 46 × 86 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Cocktail Table
Avaline Carmen Bunching Stool
| Dimensions | 16 × 16 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Rollier Spot Table Small
Avaline Raen Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Credenza
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Arm Chair
| Dimensions | 24 × 22 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Two Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 34 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.