Aventura Side Chair
A traditional silhouette is defined by gorgeous details and clean lines in the Aventura side chair. The straight forms and corners of the seat and back are uniquely complemented with textured round legs in a Marcona finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4.25 |
|---|---|
| Cubes | 35.07 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 41.63 |
| Overall Product Width | 21.50 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Aventura Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Aventura |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.81 in and 52.86 cm |
| Seat Height | 19.63 in and 49.86 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Exposed wood legs and stretchers in Marcona finish | Yes |
| Fully upholstered back and seat, with welt trim around bottom of seat | Yes |
| Glides | Yes |
| Dimensions | 29.38 × 21.5 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 29.38 × 25 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Casual Traditional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Nightstand
Aventura Side Chair
| Dimensions | 29.38 × 21.5 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Accent Table
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 25.25 × 26.38 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Buffet
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 25.25 × 26.38 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.75 × 67.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed King
| Dimensions | 88.75 × 83.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Side Table
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez 24″ Wooden Bench
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Duarte Solid Wood Bench
Cole Dining Chair
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Parota Wooden Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.