Aventura Bench
The Aventura bench is a chic blend of contrasts. The textured cast aluminum frame complements the soft upholstered seat. Plush corners balance the tapered legs. The combination is a beautifully casual design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.66 |
|---|---|
| Fabric | B640 |
| Fabric Shown | B640 |
| Finish Shown | MTF – 318 Frosted Nickel |
| Overall Product Height | 18.63 |
| Overall Product Width | 60.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 94.6 |
| Total Shipping Weight | 94.6 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered bench seat | Yes |
| Fabric: B640 | Yes |
| Textured cast aluminum base and stretchers in Frosted Nickel finish | Yes |
| Legs taper out | Yes |
| Depth | 18.44 in (46.84 cm) |
| Height | 18.63 in (47.32 cm) |
| Width | 60.38 in (153.37 cm) |
| Qty On Hand | 31 |
| Dimensions | 18.44 × 60.38 × 18.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Frosted Nickel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aventura Nightstand
Aventura Accent Table
Aventura Side Chair
| Dimensions | 29.38 × 21.5 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Office Chair
Aventura Side Chair
| Dimensions | 29.38 × 21.5 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed California King
| Dimensions | 92.75 × 79.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Modern Rustic |
| Bed Size | California King |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Side Table
Aventura Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed King
| Dimensions | 88.75 × 83.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Nightstand
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 29.38 × 25 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Casual Traditional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.