Bermuda 24″ Counter Bench
The Bermuda 24″ Counter Bench infuses modern farmhouse style with a contemporary twist. Its black and dark acacia finishes on solid hardwoods offer durability and sophistication. Tapered legs and metal stretchers add an industrial edge, creating a captivating mixed-media design. Perfect for 36″ counters, this bench provides seating flexibility and comfortably accommodates multiple adults or children. With its blend of rustic charm and modern aesthetics, the Bermuda 24″ Counter Bench is a versatile and stylish addition to any space.
Product Details
| Crafted of mango, acacia and Asian hardwood solids with engineered wood and iron footrest | Yes |
|---|---|
| Crafted from solid wood for durability, structural integrity and natural beauty | Yes |
| The Counter Bench’s 24-inch high seat effortlessly complements 36-inch high counters, ensuring an ideal seating experience. | Yes |
| The bench seats multiple adults or chiildren , adding seating flexibility at at a counter | Yes |
| Plastic glides keep the chair from scratching floor | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Metal side stretchers provide sturdy support and stability for the 24″ seat height counter bench while resisting wear and tear | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional stability. | Yes |
| Front and back stretchers have a powder coated finish that enhances durability, offers a flawless finish, and provides resistance against wear, chipping, and rust. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step black and dark acacia finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Product Size | 54 x 15 x 24 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 54 × 24 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Bermuda |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bermuda 24-inch Counter Stool
Bermuda 60-80″ Storage Counter Table With 20″ Leaf
| Dimensions | 42 × 60 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bermuda |
| Features | Storage |
Bermuda 6-piece Counter Dining Set
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Bermuda |
| Features | Storage |
Tribeca Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.