Canton Cushioned Seat Side Chair
The Canton Side Chair is a modern twist on a classic, blending sleek design with everyday comfort. Its bold, canted solid wood back adds a striking, contemporary flair, perfect for dining, work, or as an accent piece. With the ideal back angle, this chair offers both style and support. The cushioned seat enhances comfort, while the rich brown cherry finish adds warmth and elegance, creating a versatile chair that complements any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of solid Asian hardwoods, engineered woods, foam and 100% polyester oatmeal cover that provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills. | Yes |
|---|---|
| Plastic glides help protect floors from mars or scratche | Yes |
| Seat is built with 3″ high, 1.2 lb. density foam for a comfortable and delightful dining experience | Yes |
| Solidly constructed with sturdy wood legs, the frame is reinforced with corner blocks and screwed joints for exceptional stability, ensuring long-lasting durability. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step burnished mocha finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| 100% polyester seat fabric cover in oatmeal provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills. Cleaning code: W. | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support for the chair | Yes |
| Versatile side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| 2 pieces per carton | Yes |
| Product Size | 19 x 21.5 x 36 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 19 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Canton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Canton Upholstered Side Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 20 × 37 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Canton |
| Features | Fabric |
Canton 5-piece 72″ Upholstered Side Chair Dining Set
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Canton |
| Features | Fabric |
Canton Cushioned Seat 24″ Counter Stool
Canton Upholstered 24″ Counter Stool
Parota Wooden Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.