Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
The Carmela dining chair is a true expression of Scandinavian design. Its curved wooden backrest gracefully extends to form armrests, creating a sense of continuity and elegance. The plush upholstered seat enhances its inviting appeal, while sleek metal legs add a touch of refinement to its overall aesthetics. A perfect balance of style and comfort, the Carmela chair will undoubtedly enhance your living space!
Product Details
| Product made of superior North American steel | Yes |
|---|---|
| Painted with lead-free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10-year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and wood (ash) backrest |
Videos
| Dimensions | 21.75 × 20.875 × 27.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | DB Oyster |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Carmela |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carmela STOOLS 41282-26/25DBA7
| Dimensions | 22.375 × 20.625 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | DB Oyster |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Carmela |
| Features | Swivel |
Carmela STOOLS 41282-30/25DBA7
| Dimensions | 22.375 × 20.625 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | DB Oyster |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Carmela |
| Features | Swivel |
Tribeca Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Cole Dining Chair
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.