Classic Oak Burnished Arrow Chair
The Classic Oak Collection is constructed from Solid Oak. High Pressure Laminate Tables offered in a beautiful Burnished Rustic Finish. This Collection has 5 Chair options and 3 Table options so you can pick what fits best in your home!
Product Details
| Classic Burnished Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Oak and Oak Veneer | Yes |
| Finished in high quality laquer | Yes |
| Seats are scooped for greater comfort | Yes |
| Arrow back chairs have solid hoops | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Construction | Solid Oak |
| Product Dimensions | 23.5″W x 19″D x 40″H |
| Weight | 19 Lbs. |
| Cube | 7.5 |
| Style | Country |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Burnished Rustic |
| Collection | Classic Oak Burnished Rustic |
| Product Cube | 7.5 |
| Carton Weight | 19 |
| Product Weight | |
| Color Code | BRU |
| Color Name | Burnished Rustic |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 23.5 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Rustic |
| Style | Country |
| Collection | Classic Oak Burnished Rustic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Classic Oak Burnished 42″ Pedestal Table
Classic Oak Burnished Small China Cabinet
Classic Oak Burnished Trestle Table
Classic Oak Burnished Plain Arrow Chair
Classic Oak Burnished Large China Cabinet
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Duarte Solid Wood Bench
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.