Classic Oak Burnished Small China Cabinet
The Classic Oak Collection is constructed from Solid Oak. High Pressure Laminate Tables offered in a beautiful Burnished Rustic Finish. This Collection has 5 Chair options and 3 Table options so you can pick what fits best in your home!
Product Details
| Burnished Rustic Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Oak and Oak Veneer | Yes |
| Rustic color with dry brushed accents | Yes |
| English Dovetail joinery | Yes |
| Decorative beveled glass | Yes |
| Adjustable shelves in hutch and buffet | Yes |
| Construction | Solid Oak with Oak Veneer |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 42″W x 15.75″D x 44.75″H |
| Weight | 115 Lbs. |
| Style | Country |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 42 × 44.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Rustic |
| Style | Country |
| Collection | Classic Oak Burnished Rustic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Classic Oak Burnished Arrow Chair
Classic Oak Burnished Trestle Table
Classic Oak Burnished Plain Arrow Chair
Classic Oak Burnished Large China Cabinet
Classic Oak Burnished 42″ Pedestal Table
Townsend Sideboard
Lennox Four-Door Sideboard
Toronto 4 Door Sideboard
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Sunset D5783-14 Buffet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Foundations Buffet
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.